Eesti MV teade MN21 16.05.2010
EMV teade MN21 16.05.2010 Kantsi (Sixten Sild)
M21  MN 
N21 
Indeks

M21
1. 8500 .. 8700m 17 KP ; 2. 5800 .. 6010m 11 KP ; 3. 8680 .. 8730m 17 KP ;
Koh Nr  Nimi                           Klubi           Maa Tulemus  
 1. 5   Võru I                         Võru                02:18.01 
      1 Timo Sild                      00:53.54[  4]  
      2 Lauri Sild                     00:31.43[  1]   01:25.37(  1)
      3 Markus Puusepp                 00:52.24[  2]   02:18.01(  1)
 2. 1   EKJ SK                         EKJ SK              02:18.59 
      1 Olle Kärner                    00:50.34[  1]  
      2 Marek Nõmm                     00:35.28[  3]   01:26.02(  2)
      3 Sander Vaher                   00:52.57[  3]   02:18.59(  2)
 3. 13  Saue Tammed M1                 Tammed              02:21.02 
      1 Jürgen Einpaul                 00:55.02[  7]  
      2 Erkki Aadli                    00:34.41[  2]   01:29.43(  3)
      3 Peeter Pihl                    00:51.19[  1]   02:21.02(  3)
 4. 3   Ilves I                        Ilves               02:24.23 
      1 Kristo Heinmann                00:53.51[  3]  
      2 Tarvo Klaasimäe                00:36.16[  5]   01:30.07(  4)
      3 Kenny Kivikas                  00:54.16[  4]   02:24.23(  4)
 5. 9   Orvand 1 New Balance           Orvand              02:30.25 
      1 Lauri Tammemäe                 00:59.06[  9]  
      2 Timmo Tammemäe                 00:35.41[  4]   01:34.47(  6)
      3 Johannes Pohjala               00:55.38[  5]   02:30.25(  5)
 6. 6   OK Põlva Kobras I              Kobras              02:32.34 
      1 Martin Simpson                 00:54.50[  5]  
      2 Rene Post                      00:40.29[  7]   01:35.19(  7)
      3 Raido Mitt                     00:57.15[  7]   02:32.34(  6)
 7. 24  Võru II                        Võru                02:32.35 
      1 Jaagup Truusalu                00:54.55[  6]  
      2 Tõnis Uiboupin                 00:40.33[  8]   01:35.28(  8)
      3 Jonatan Karjus                 00:57.07[  6]   02:32.35(  7)
 8. 17  Ilves II                       Ilves               02:45.03 
      1 Alar Abram                     00:59.04[  8]  
      2 Mati Tiit                      00:43.49[ 15]   01:42.53(  9)
      3 Tauno Tiirats                  01:02.10[  9]   02:45.03(  8)
 9. 4   Harju KEK RSKI                 KEKRSK              02:46.58 
      1 Ats Sõnajalg                   01:04.53[ 15]  
      2 Marek Karm                     00:40.06[  6]   01:44.59( 10)
      3 Mattias Rennel                 01:01.59[  8]   02:46.58(  9)
10. 2   JOKA I                         JOKA                02:49.40 
      1 Kristjan Trossmann             00:51.44[  2]  
      2 Jaan Tarmak                    00:42.17[ 10]   01:34.01(  5)
      3 Erki Pellja                    01:15.39[ 16]   02:49.40( 10)
11. 12  SRD                            SRD                 02:54.16 
      1 Aleksandr Shved                01:04.05[ 11]  
      2 Sergei Rjabõshkin              00:41.59[  9]   01:46.04( 11)
      3 Dmitri Shved                   01:08.12[ 11]   02:54.16( 11)
12. 11  Peko I                         Peko                02:57.54 
      1 Even Toomas                    01:05.25[ 16]  
      2 Tiit Toomas                    00:43.48[ 14]   01:49.13( 13)
      3 Randy Korb                     01:08.41[ 12]   02:57.54( 12)
13. 22  Peko II                        Peko                03:06.07 
      1 Sander Linnus                  01:06.43[ 17]  
      2 Reigo Teervalt                 00:42.45[ 11]   01:49.28( 14)
      3 Toivo Toomas                   01:16.39[ 17]   03:06.07( 13)
14. 28  Võru III                       Võru                03:08.12 
      1 Jüri Joonas                    01:10.40[ 19]  
      2 Raul Reiljan                   00:44.04[ 16]   01:54.44( 16)
      3 Alar Kume                      01:13.28[ 15]   03:08.12( 14)
15. 10  SK Mercury                     Mercury             03:08.36 
      1 Margus Klementsov              01:13.40[ 21]  
      2 Danilo Piht                    00:43.19[ 12]   01:56.59( 17)
      3 Andres Karilaid                01:11.37[ 13]   03:08.36( 15)
16. 7   LSF PT 1                       LSF PT              03:11.40 
      1 Tarmo Kuub                     01:13.33[ 20]  
      2 Arthur Raichmann               00:50.38[ 20]   02:04.11( 19)
      3 Peep Otstavel                  01:07.29[ 10]   03:11.40( 16)
17. 29  Harju KEK RSK IV               KEKRSK              03:21.28 
      1 Maido Kaljur                   01:18.23[ 23]  
      2 Mati Preitof                   00:50.08[ 19]   02:08.31( 22)
      3 Eduard Pukkonen                01:12.57[ 14]   03:21.28( 17)
18. 8   MARU 1                         MARU                03:25.30 
      1 Raivo Reiman                   01:04.42[ 13]  
      2 Raivo Panker                   00:56.30[ 21]   02:01.12( 18)
      3 Kaido Nurja                    01:24.18[ 20]   03:25.30( 18)
19. 21  HarjuKEK RSKII                 KEKRSK              03:25.35 
      1 Uku-Laur Tali                  01:09.55[ 18]  
      2 Taavi Kalle Kiisler            00:44.14[ 17]   01:54.09( 15)
      3 Mikk Tali                      01:31.26[ 24]   03:25.35( 19)
20. 15  Rakvere OK                     Rakv                03:26.15 
      1 Priit Randman                  01:04.27[ 12]  
      2 Tõnis Laugesaar                00:43.44[ 13]   01:48.11( 12)
      3 Allan Roosimägi                01:38.04[ 27]   03:26.15( 20)
21. 27  Ilves III                      Ilves               03:27.33 
      1 Ott-Kaarel Kalm                01:14.26[ 22]  
      2 Tarmo Klaar                    00:50.07[ 18]   02:04.33( 20)
      3 Sven Oras                      01:23.00[ 19]   03:27.33( 21)
22. 23  Saue Tammed M2                 Tammed              03:39.02 
      1 Lauri Malsroos                 00:59.38[ 10]  
      2 Andreas Aadli                  01:05.05[ 24]   02:04.43( 21)
      3 Taavi Kala                     01:34.19[ 25]   03:39.02( 22)
23. 19  OK Põlva Kobras II             Kobras              03:41.13 
      1 Marten Vunukainen              01:04.47[ 14]  
      2 Oliver Jõgeva                  01:05.46[ 26]   02:10.33( 23)
      3 Raul Olesk                     01:30.40[ 23]   03:41.13( 23)
24. 14  TON                            TON                 04:06.39 
      1 Tiit Tatter                    01:45.20[ 26]  
      2 Rein Unt                       01:04.13[ 23]   02:49.33( 25)
      3 Raul Hindov                    01:17.06[ 18]   04:06.39( 24)
25. 25  JOKA III                       JOKA                04:07.01 
      1 Martin Liidlein                01:32.18[ 25]  
      2 Paul Poopuu                    00:59.17[ 22]   02:31.35( 24)
      3 Harri Lainemäe                 01:35.26[ 26]   04:07.01( 25)
26. 16  OK West                        West                05:19.11 
      1 Kristjan Pahk                  02:49.18[ 27]  
      2 Henry Olde                     01:05.14[ 25]   03:54.32( 26)
      3 Hendri Parrol                  01:24.39[ 22]   05:19.11( 26)
    18  JOKA II                        JOKA                Tühist   
      1 Olavi Allase                   Vale KP        
      2 Lauri Lainemäe                 Vale KP         Tühist
      3 Jorma Valge                    01:24.24[ 21]   Tühist
    20  LSF PT 2                       LSF PT              Katk     
      1 Erki Kriks                     01:23.21[ 24]  
      2 Rünno Sulg                     Katk            Katk
      3 Allar Kivil                    Katk            Katk
    26  HarjuKEK RSK III               KEKRSK              Tühist   
      1 Meelis Mälter                  Vale KP        
      2 Taivo Tali                     01:06.12[ 27]   Tühist
      3 Rait Lille                     Ei start        Tühist
MN
1. 5120 m 10 KP ; 2. 3210 m 6 KP ; 3. 5120 m 10 KP ;
Koh Nr  Nimi                           Klubi           Maa Tulemus  
 1. 52  SK Mercury                     Mercury             02:06.21 
      1 Tarmo Pöör                     00:42.20[  3]  
      2 Heidi Prits                    00:39.14[  5]   01:21.34(  2)
      3 Priit Överus                   00:44.47[  1]   02:06.21(  1)
 2. 54  TAOK                           TAOK                02:10.56 
      1 Kristjan-Martin Kirjanen       00:42.04[  2]  
      2 Ilmar Kirjanen                 00:36.32[  1]   01:18.36(  1)
      3 Airi Alnek                     00:52.20[  3]   02:10.56(  2)
 3. 56  TON 2                          TON                 02:18.32 
      1 Jüri Rokko                     00:50.58[  6]  
      2 Jaan Orav                      00:37.38[  4]   01:28.36(  4)
      3 Anti Parik                     00:49.56[  2]   02:18.32(  3)
 4. 57  Harju KEK RSK III              KEKRSK              02:22.17 
      1 Mihkel Mälter                  00:50.52[  5]  
      2 Kersti Mardiste                00:37.31[  3]   01:28.23(  3)
      3 Heiki Rein Kiisler             00:53.54[  4]   02:22.17(  4)
 5. 55  Harju KEK RSK II               KEKRSK              02:46.55 
      1 Inger Jalakas                  01:06.44[  7]  
      2 Gea Rennel                     00:37.05[  2]   01:43.49(  6)
      3 Tiina Talisoo                  01:03.06[  5]   02:46.55(  5)
    51  Harju KEK RSK I                KEKRSK              Tühist   
      1 Marje Viirmann                 00:50.36[  4]  
      2 Grethe-Johanna Ploompuu        00:52.52[  6]   01:43.28(  5)
      3 Triine Viirmann                Vale KP         Tühist
    58  Harju KEK RSK IV               KEKRSK              Tühist   
      1 Liis Lille                     01:07.04[  8]  
      2 Juta Virkepuu                  01:06.33[  7]   02:13.37(  7)
      3 Aarne Mardiste                 Vale KP         Tühist
    53  Orvand MN                      Orvand              Katk     
      1 Tenno Alamaa                   00:40.38[  1]  
      2 Urmas Tammemäe                 Ei start        Katk
      3 Ülo Viru                       Ei start        Katk
N21
1. 5960 .. 6070m 14 KP ; 2. 4020 .. 4130m 10 KP ; 3. 5920 .. 6010m 14 KP ;
Koh Nr  Nimi                           Klubi           Maa Tulemus  
 1. 33  Kape I                         Kape                02:16.53 
      1 Marili Zimmermann              00:51.42[  4]  
      2 Jana Kink                      00:38.21[  5]   01:30.03(  2)
      3 Merike Vanjuk                  00:46.50[  2]   02:16.53(  1)
 2. 35  OK Põlva Kobras I              Kobras              02:17.52 
      1 Maret Vaher                    00:50.34[  1]  
      2 Helena Heinväli                00:39.27[  7]   01:30.01(  1)
      3 Annika Rihma                   00:47.51[  3]   02:17.52(  2)
 3. 39  Saue Tammed N                  Tammed              02:26.19 
      1 Marje Venelaine                00:50.41[  2]  
      2 Anneli Orav                    00:49.02[ 14]   01:39.43(  7)
      3 Kirti Rebane                   00:46.36[  1]   02:26.19(  3)
 4. 45  OK Põlva Kobras II             Kobras              02:27.54 
      1 Triin Aedmäe                   00:52.12[  6]  
      2 Ly Trei                        00:38.09[  4]   01:30.21(  4)
      3 Adele Puusalu                  00:57.33[  5]   02:27.54(  4)
 5. 38  Orvand 1                       Orvand              02:34.38 
      1 Mariann Sulg                   00:58.31[  8]  
      2 Kati Rooni                     00:37.33[  2]   01:36.04(  6)
      3 Piibe Tammemäe                 00:58.34[  6]   02:34.38(  5)
 6. 46  Võru II                        Võru                02:38.34 
      1 Karmen Alnek                   00:52.09[  5]  
      2 Laura Joonas                   00:43.51[ 11]   01:36.00(  5)
      3 Ilze Bu?a                      01:02.34[  9]   02:38.34(  6)
 7. 31  Ilves I                        Ilves               02:42.53 
      1 Hannula-Katrin Pandis          01:07.42[ 13]  
      2 Kristi Vassil                  00:38.42[  6]   01:46.24( 10)
      3 Kaia Kivikas                   00:56.29[  4]   02:42.53(  7)
 8. 40  RAE ROK                        Rae                 02:48.02 
      1 Liina Haldna                   00:52.16[  7]  
      2 Eva-Maria Ehala                00:37.50[  3]   01:30.06(  3)
      3 Edit Kannel                    01:17.56[ 15]   02:48.02(  8)
 9. 43  Ilves II                       Ilves               02:48.15 
      1 Britta Panker                  01:07.48[ 14]  
      2 Minija Pääslane                00:40.41[  9]   01:48.29( 12)
      3 Triin Vask                     00:59.46[  7]   02:48.15(  9)
10. 32  JOKA                           JOKA                02:49.14 
      1 Evely Kaasiku                  01:07.36[ 12]  
      2 Kadi-Liis Minn                 00:40.27[  8]   01:48.03( 11)
      3 Sigrid Ruul                    01:01.11[  8]   02:49.14( 10)
11. 42  Võru I                         Võru                02:57.56 
      1 Kerstin Uiboupin               01:10.44[ 17]  
      2 Eleri Hirv                     00:34.45[  1]   01:45.29(  8)
      3 Vieda Lusa                     01:12.27[ 13]   02:57.56( 11)
12. 47  Võru III                       Võru                02:58.42 
      1 Erika Joonas                   01:11.40[ 18]  
      2 Marianne Haug                  00:43.23[ 10]   01:55.03( 13)
      3 Dace Bu?a                      01:03.39[ 10]   02:58.42( 12)
13. 37  SK Mercury                     Mercury             03:00.47 
      1 Anneli Ambel                   01:05.47[ 10]  
      2 Anneli Pello                   00:50.55[ 15]   01:56.42( 15)
      3 Ingrid Vehlmann                01:04.05[ 11]   03:00.47( 13)
14. 36  LSF PT                         LSF PT              03:00.51 
      1 Heleri Kivil                   01:00.08[  9]  
      2 Kadri Limberg                  00:45.48[ 12]   01:45.56(  9)
      3 Miina Käos                     01:14.55[ 14]   03:00.51( 14)
15. 48  OK Põlva Kobras III            Kobras              03:04.44 
      1 Madli-Johanna Maidla           01:06.46[ 11]  
      2 Marianne Möller                00:48.48[ 13]   01:55.34( 14)
      3 Linda Puusalu                  01:09.10[ 12]   03:04.44( 15)
16. 44  Kape II                        Kape                03:41.17 
      1 Margret Zimmermann             01:08.05[ 15]  
      2 Maret Lind                     00:55.04[ 16]   02:03.09( 16)
      3 Madli Jentson                  01:38.08[ 18]   03:41.17( 16)
17. 41  OK West                        West                03:41.23 
      1 Katrin Vinkel                  00:51.30[  3]  
      2 Siiri Rist                     01:24.09[ 17]   02:15.39( 17)
      3 Merike Haugas                  01:25.44[ 17]   03:41.23( 17)
    34  Harju KEK RSK I                KEKRSK              Tühist   
      1 Liina Sinijärv                 01:10.38[ 16]  
      2 Mari-Liis Kaljur               Vale KP         Tühist
      3 Thea Kaljur                    01:22.58[ 16]   Tühist
OK Vru Relay Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2008-2009, www.tak-soft.com