Eesti MV öine 09.08.2014
Eesti MV öine
9.08.2014 Sulbi (Sixten Sild)
M16  M18  M20  M21  M35  M40  M45  M50  M55  M60  M65  M70 
N16  N18  N20  N21  N35  N45  N55  N65 

M16
4720m 10KP {Start nr:1 }
Nr    Nimi                           Klubi                Kiip     S.aeg    
    1 1 Reserv                                                     22:32    
    2 Märten Henrik Pais             West                 1000008  22:35    
    3 Raiko Marrandi                 JOKA                 7011227  22:38    
    4 Kaarel Hendrik Zernant         Ilves                9804150  22:41    
    5 Edgar Toimetaja                JOKA                 2057199  22:44    
    6 Markus Harald Pais             West                 1561055  22:47    
    7 Jasper Ainjärv                 JOKA                 305382   22:50    
    8 Oliver Kütt                    Ilves                9200501  22:53    
    9 Georg Paal                     JOKA                 2060301  22:56    
   10 Kristofer Pähklepa             Kobras               1391143  22:59    
   11 Armin Raudsepp                 JOKA                 305399   23:02    
   12 Andres Rõõm                    Ilves/Tartu SUKL     9200503  23:05    
   13 Tõnis Toom                     JOKA                 2012894  23:08    
   14 Kustu Künnapas                 HOK                  2044905  23:11    
   15 Markus Sulg                    JOKA                 305792   23:14    
   16 Tomi-Andre Piirmets            West                 9200591  23:17    
   17 Sander Pritsik                 Rakv                 227517   23:20    
   18 Kaarel Vesilind                SRD                  9010600  23:23    
   19 Martin Sults                   Kobras/Põlva SK      7200986  23:26    
   20 Ragnar Rooba                   Rakv                 997905   23:29    
   21 Siim Helmoja                   Kobras/Põlva SK      1391141  23:32    
   22 Lauri Pähn                     Võru/Võru spordikool 2044913  23:35    
   23 Kristo Sirk                    Kobras/Põlva SK      1406001  23:38    
   24 Karel-Sander Kljuzin           Peko                 2006422  23:41    
   25 Villu Serv                     Kobras/Põlva SK      505566   23:44    

M18
7380m 14KP {Start nr:1 }
Nr    Nimi                           Klubi                Kiip     S.aeg    
   26 1 Reserv                                                     22:31    
   27 Rimmo Rõõm                     Ilves/Tartu SUKL     9200507  22:34    
   28 Kevin Hallop                   Peko                 305487   22:37    
   29 Vootele Jagomägi               Ilves/Tartu SUKL     2009618  22:40    
   30 Mauno Kapten                   Peko                 997723   22:43    
   31 Veiko Vinkel                   West                 1006342  22:46    
   32 Janek Piirisild                Võru/Võru spordikool 1996624  22:49    
   33 Lauri Kukk                     Rakv                 1400494  22:52    
   34 Rando Marrandi                 JOKA                 1507960  22:55    
   35 Ingmar Bert Sabre              Võru/Võru spordikool 1405521  22:58    
   36 Hans Mark Võsu                 JOKA                 255852   23:01    

M20
8520m 13KP {Start nr:1 }
Nr    Nimi                           Klubi                Kiip     S.aeg    
   37 1 Reserv                                                     22:32    
   38 Mattias Blehner                West                 7000373  22:35    
   39 Reigo Teervalt                 Peko                 2012879  22:38    
   40 Andres Saetalu                 Tammed               682052   22:41    
   41 Tõnis Laugesaar                Rakv                 940307   22:44    
   42 Andres Saal                    Otepää               9950727  22:47    
   43 Kristjan Täll                  KEKRSK               2031722  22:50    
   44 Reimo Liiv                     Tammed               9200600  22:53    
   45 Anti Sõukand                   Võru/Võru spordikool 504037   22:56    
   46 Oliver Jõgeva                  Kobras               842670   22:59    
   47 Tanel Papp                     Võru/Võru spordikool 354087   23:02    

M21
10820m 19KP {Start nr:1 }
Nr    Nimi                           Klubi                Kiip     S.aeg    
   48 2 Reserv                                                     22:32    
   49 1 Reserv                                                     22:35    
   50 Silver Eensaar                 Kobras               503326   22:38    
   51 Marek Karm                     KEKRSK               500764   22:41    
   52 Olle Kärner                    EKJ SK               503328   22:44    
   53 Tõnis Vaiksaar                 SK100                517343   22:47    
   54 Tauno Tiirats                  Ilves                1303022  22:50    
   55 Tarmo Kuub                     LSF PT               770066   22:53    
   56 Jonatan Karjus                 Võru                 RENT     22:56    
   57 Rain Eensaar                   EKJ SK               500577   22:59    
   58 Kaarel Kallas                  JOKA                 1303015  23:02    
   59 Aleksandr Shved                SRD                  920324   23:05    
   60 Sander Vaher                   EKJ SK               501243   23:08    
   61 Taivo Timmusk                  HOK                  1394136  23:11    
   62 Kristo Heinmann                Ilves                890913   23:14    
   63 Uku-Laur Tali                  KEKRSK               16712073 23:17    
   64 Kaido Hallik                   Ilves                730324   23:20    
   65 Michael Raer                   SRD                  932239   23:23    
   66 Aleksander Tali                KEKRSK               255819   23:26    
   67 Mati Tiit                      Ilves                511111   23:29    
   68 Taavi-Kalle Kiisler            KEKRSK               1114695  23:32    
   69 Timmo Tammemäe                 SK100                9200719  23:35    
   70 Marko Külaots                                       980556   23:38    
   71 Jaan Tarmak                    SK100                850629   23:41    

M35
7780m 16KP {Start nr:1 }
Nr    Nimi                           Klubi                Kiip     S.aeg    
   72 1 Reserv                                                     23:05    
   73 Mati Mägi                      HOK                  1022201  23:08    
   74 Ivo Miller                     Koop                 682485   23:11    
   75 Heno Ivanov                                         220641   23:14    
   76 Meelis Mälter                  KEKRSK               305294   23:17    
   77 Ott Rakkaselg                  HOK                  2007527  23:20    
   78 Erki Kriks                     LSF PT               350023   23:23    
   79 Andrei Nikitin                 SRD                  681111   23:26    
   80 Raio Piiroja                                        305654   23:29    
   81 Martin Kaup                    LSF PT               1392656  23:32    
   82 Mati Korrol                    Mercury              9200505  23:35    
   83 Ain Fjodorov                   Rae                  7202718  23:38    

M40
7360m 15KP {Start nr:1 }
Nr    Nimi                           Klubi                Kiip     S.aeg    
   84 1 Reserv                                                     22:33    
   85 Jevgeni Shejanov               SRD                  995820   22:36    
   86 Ilmar Udam                     JOKA                 9005041  22:39    
   87 Aivar Leht                     Okas                 710311   22:42    
   88 Olavi Loo                      West                 1303018  22:45    
   89 Raul Kudre                     Peko                 500752   22:48    
   90 Ott Toomet                     Ilves                1405509  22:51    
   91 Tarmo Pöör                     Mercury              899072   22:54    
   92 Toomas Talumaa                 HOK                  682051   22:57    
   93 Margus Marrandi                JOKA                 731117   23:00    
   94 Rain Piiri                                          1392661  23:03    
   95 Kuno Rooba                     Rakv                 980559   23:06    
   96 Rünno Sulg                     LSF PT               7202375  23:09    
   97 Paul Lumi                                           7201238  23:12    
   98 Andres Käver                   Extreme              7200977  23:15    
   99 Tarmo Klaar                    Ilves                777777   23:18    
  100 Arthur Raichmann               LSF PT               305536   23:21    
  101 Indrek Viikmaa                 West                 886250   23:24    
  102 Kaupo Järve                    LSF PT               899068   23:27    
  103 Sander Blehner                 West                 9005120  23:30    

M45
6640m 12KP {Start nr:1 }
Nr    Nimi                           Klubi                Kiip     S.aeg    
  104 1 Reserv                                                     23:17    
  105 Allar Padari                   HOK                  1396779  23:20    
  106 Antti Roose                    Kobras               7682249  23:23    
  107 Aivar Jõgiaas                  Seiklusporr          889223   23:26    
  108 Mairolt Kakko                  TON                  929410   23:29    
  109 Paavo Rõigas                   Peko                 1602776  23:32    
  110 Priit Överus                   Mercury              682399   23:35    
  111 Taivo Tali                     KEKRSK               222879   23:38    
  112 Aare Huik                      Võru                 1406471  23:41    
  113 Lauri Lahtmäe                  Kape                 888933   23:44    
  114 Tenno Alamaa                   JOKA                 504939   23:47    
  115 Armo Hiie                      Kape                 9005035  23:50    
  116 Mart Ostra                     Nõmme                899063   23:53    
  117 Tarmo Laht                     Kape                 255845   23:56    

M50
5760m 11KP {Start nr:1 }
Nr    Nimi                           Klubi                Kiip     S.aeg    
  118 1 Reserv                                                     23:01    
  119 Toomas Tarve                   Kobras               500491   23:04    
  120 Margus Jaanus                  Koop                 7203388  23:07    
  121 Aivar Meindok                  TON                  7090462  23:10    
  122 Maido Kaljur                   KEKRSK               9200587  23:13    
  123 Lauri Leppik                   TAOK                 641211   23:16    
  124 Aleksander Pritsik             Rakv                 889117   23:19    
  125 Toomas Mast                    HOK                  1120964  23:22    
  126 Urmas Sulaoja                  Jõhvikas             305254   23:25    
  127 Kari Lehto                     KEKRSK               1400495  23:28    
  128 Urmas Tammemäe                 Orvand               888108   23:31    
  129 Eduard Pukkonen                KEKRSK               897421   23:34    
  130 Priit Truusalu                 Kape                 929402   23:37    
  131 Tõnu Loog                      Kobras               1000005  23:40    
  132 Ants Turban                    Rakv                 997909   23:43    
  133 Tiit Tali                      Ilves                886244   23:46    
  134 Ülo Viru                       Orvand               929404   23:49    
  135 Vladimir Savinov               SRD                  2060304  23:52    
  136 Mati Preitof                   KEKRSK               505075   23:55    

M55
4730m 13KP {Start nr:1 }
Nr    Nimi                           Klubi                Kiip     S.aeg    
  137 1 Reserv                                                     23:13    
  138 Aigar Pindmaa                  Võru                 1400360  23:16    
  139 Raul Laas                      JOKA                 1396086  23:19    
  140 Jaanus Reha                    Koop                 502564   23:22    

M60
4730m 13KP {Start nr:1 }
Nr    Nimi                           Klubi                Kiip     S.aeg    
  141 Rein Kriks                     Rakv                 1405608  23:25    
  142 Anti Parik                     Otepää SK            1303011  23:28    
  143 Riho Männi                     Lehola               895346   23:31    
  144 Tõnu Taal                      JOKA                 2058421  23:34    
  145 Rein Hanstein                  Okas                 1398304  23:37    
  146 Tiit Ploompuu                  Jõhvikas             305195   23:40    
  147 Jüri Rokko                     SK RT                682491   23:43    

M65
3600m 9KP {Start nr:1 }
Nr    Nimi                           Klubi                Kiip     S.aeg    
  148 1 Reserv                                                     23:10    
  149 Peep Koppel                    Koop                 1405601  23:13    
  150 Toivo Saue                     HOK                  895347   23:16    
  151 Ats Virumäe                    Võru                 1008488  23:19    
  152 Mati Kallemets                 Okas                 263881   23:22    
  153 Tiit Tatter                    TON                  2012898  23:25    
  154 2 Reserv                                                     23:28    
  155 Agu Koppa                      Jõhvikas             255887   23:31    

M70
3600m 9KP {Start nr:1 }
Nr    Nimi                           Klubi                Kiip     S.aeg    
  156 1 Reserv                                                     23:34    
  157 Mati Poom                      TON                  510444   23:37    
  158 Enn Aedna                      West                 2031719  23:40    
  159 Ants Tamm                      TON                  305123   23:43    
  160 Kalju Tilk                     OK"Orion"            998988   23:46    
  161 Tiit Koppel                    Orion                1401168  23:49    
  162 Jaan Orav                      TON                  1006466  23:52    
  163 Endel Remmet                   Kape                 1401218  23:55    
  164 Martin Tõrra                   Kobras               305340   23:58    
  165 Lembit Vassil                  Ilves                305460   00:01    
  166 Rein Küttim                    Orion                980551   00:04    

N16
3740m 9KP {Start nr:1 }
Nr    Nimi                           Klubi                Kiip     S.aeg    
  167 1 Reserv                                                     22:33    
  168 Teele Telgma                   Tammed               2018990  22:36    
  169 Kristin Viikmaa                West/Pärnu Spordikoo 7003271  22:39    
  170 Siiri Talts                    HOK                  2044909  22:42    
  171 Yana Zjuhova                   SRD                  1393707  22:45    
  172 Johanna Laanoja                Kobras/Põlva SK      4504476  22:48    
  173 Kaisa Rooba                    Rakv                 997910   22:51    
  174 Lorely Kõrvel                  Kobras/Põlva SK      1405504  22:54    
  175 Kati Iher                                           436468   22:57    
  176 Emily Raudkepp                 Peko                 997732   23:00    
  177 Brita Sander                   Ilves                2012315  23:03    
  178 Epp Paalberg                   Rakv                 681646   23:06    
  179 Laura-Liis Kütt                Kobras/Põlva SK      1400364  23:09    
  180 Kelly Vildek                   Rakv                 255875   23:12    
  181 Marie Anna Blehner             West/Pärnu Spordikoo 7200984  23:15    
  182 Kristel Kõivo                  Peko                 2006424  23:18    
  183 Kelli Nurm                     Kobras/Põlva SK      1400365  23:21    
  184 Kadri Ustav                    SRD                  1390499  23:24    
  185 Eliise Kesküla                 HOK                  9663313  23:27    
  186 Roos Lisette Parmas            SRD                  2043916  23:30    

N18
6100m 11KP {Start nr:1 }
Nr    Nimi                           Klubi                Kiip     S.aeg    
  187 1 Reserv                                                     22:32    
  188 Mariethe-Piret Niglas          Jõhvikas             1629090  22:35    
  189 Silvia Luup                    Võru                 682272   22:38    
  190 Ragne Reiman                   West                 335690   22:41    
  191 Marianne Haug                  Võru/Võru spordikool 1008492  22:44    
  192 Jonne Rooma                    Jõhvikas             1404120  22:47    
  193 Marie Tammemäe                 Orvand               9200720  22:50    
  194 Getter Matto                   Kobras/Põlva SK      305328   22:53    

N20
6100m 11KP {Start nr:1 }
Nr    Nimi                           Klubi                Kiip     S.aeg    
  195 1 Reserv                                                     22:56    
  196 Kristiine Aluvee               Kobras/Põlva SK      2019007  22:59    
  197 Kaisa Sander                   Ilves                338047   23:02    
  198 Olga Pochtar                   SRD                  9950516  23:05    
  199 Margret Zimmermann             Kape                 9950412  23:08    
  200 Laura Joonas                   Võru/Võru spordikool 1603788  23:11    
  201 Madli-Johanna Maidla           Kobras/Põlva SK      1398308  23:14    

N21
7380m 14KP {Start nr:1 }
Nr    Nimi                           Klubi                Kiip     S.aeg    
  202 1 Reserv                                                     23:04    
  203 Annika Rihma                   Kobras               840614   23:07    
  204 Maiki Jäädmaa                  Võru                 1401237  23:10    
  205 Eveli Saue                     Ilves                351673   23:13    
  206 Kaisa Raudkepp                 Peko                 1392658  23:16    
  207 Liis Johanson                  Kobras               505569   23:19    
  208 Marta Olvet                    Rakv                 361462   23:22    
  209 Kirti Rebane                   Tammed               506009   23:25    
  210 Marili Zimmermann              Kape                 9931008  23:28    
  211 Piibe Tammemäe                 Orvand               890517   23:31    
  212 Eleri Hirv                     Võru                 504034   23:34    
  213 Merike Vanjuk                  Kape                 760603   23:37    
  214 Anu Åkerman                    Peko                 682241   23:40    
  215 Sigrid Ruul                    JOKA                 997982   23:43    

N35
5760m 11KP {Start nr:1 }
Nr    Nimi                           Klubi                Kiip     S.aeg    
  216 1 Reserv                                                     22:31    
  217 Marika Jäädmaa                 Võru                 1401238  22:34    
  218 Ella Shved                     SRD                  2007515  22:37    
  219 Heidi Sild                     West                 503331   22:40    
  220 Triina-Britt Preden            TON                  500434   22:43    
  221 Maret Vaher                    Kobras               505506   22:46    
  222 Triin Vask                     Ilves                7200979  22:49    
  223 Marge Sargma                   Tammed               2031708  22:52    
  224 Anne-Ly Viikmaa                West                 7003279  22:55    
  225 Marje Venelaine                Tammed               506002   22:58    

N45
4730m 13KP {Start nr:1 }
Nr    Nimi                           Klubi                Kiip     S.aeg    
  226 1 Reserv                                                     22:31    
  227 Piret Niglas                   Jõhvikas             305515   22:34    
  228 Marje Viirmann                 KEKRSK               980565   22:37    
  229 Jana Kink                      Kape                 500732   22:40    
  230 Ülle Raudsepp                  Okas                 1404069  22:43    
  231 Maarika Saks                   SOK                  9201302  22:46    
  232 Kaie Konsap                    Võru                 1008487  22:49    
  233 Maris Roosipuu                 TON                  418166   22:52    
  234 Epp Voitka                     Võru                 1395607  22:55    
  235 Ellen Lembra                   Kape                 2009201  22:58    
  236 Meeli Kerem                                         7200990  23:01    
  237 Merike Paapson                 TON                  660309   23:04    
  238 Lea Leppik                     TAOK                 651116   23:07    
  239 Anu Malts                      TON                  427534   23:10    

N55
3600m 9KP {Start nr:1 }
Nr    Nimi                           Klubi                Kiip     S.aeg    
  240 Aili Laanjõe                   Kobras               682262   22:31    
  241 Aime Mõik                      Jõhvikas             305251   22:34    
  242 Ilme Roosi                     Orvand               2014901  22:37    
  243 Niina Karnit                   SRD                  9200495  22:40    
  244 Saima Värton                   Kobras               1391856  22:43    
  245 Anu Saue                       HOK                  2007531  22:46    
  246 Reet Johanson                  Kobras               305314   22:49    
  247 Anu Pallon                     JOKA                 255894   22:52    
  248 Liivi Parik                    Otepää SK            1000006  22:55    
  249 Siiri Poopuu                   JOKA                 2014920  22:58    

N65
3600m 9KP {Start nr:1 }
Nr    Nimi                           Klubi                Kiip     S.aeg    
  250 1 Reserv                                                     23:01    
  251 Ilse Uus                       TON                  1405508  23:04    
  252 Tiiu Kaasik                    Ilves                1401219  23:07    

OK KAPE
Race Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2006-2014, www.tak-soft.com