ļ»æ

JƤrgmised Ć¼ritused
Upcoming events

Toetajad







Koostƶƶpartnerid





Klubimatš aastal 1999


Tugevate kõrvalmõjudega Otepää metsades

Juba üheteistkümnendat aastat järjest said iga-aastase klubi matshi raames kokku kolm Läänemereäärset sõprusklubi: OK Võru, Turun Metsänkävijät ja Meridians. Sel aastal katsuti rammu Eestis Otepää sügiseselt märgades ja kollastes metsades. Võistluse süsteem on nii mõneski mõttes tavapärastest võistlustest erinev. Igal aastal korraldab võistlusi üks kolmest sõprusklubist. Seega, kui sel aastal toimusid võistlused Eestis, siis järgmisel aastal korraldab neid Soome klubi ja ülejärgmisel Meridians. Üks paljudest võistluse võludest tuleb ilmsiks sellega, et "külalisklubid" ei pea maksma ei stardimaksu ega majutuse eest. Kogu rahaline raskus lasub korraldaja klubi õlgadel. See on igati hea variant võistlustel osalemiseks seni kuni klubi saab jääda lihtsalt osavõtja rolli, kas pole? Siinkohal on mu püha kohus kogu südamest tänada meie sponsoreid, kes aitasid OK Võru tänavuste võistluste korraldamisel nii rahaliselt kui vorstikeste näol. Täname UÜ WÕRO KOMMRTS'i ning ESMOFON VÕRU.

Niisiis, võistlused toimuvad igal aastal erinevas riigis. Peale rahaliste küsimuste võib huvi pakkuda ka see, et võistlustel osalevad ainult mehed (kuigi pole keelatud ka naiste osavõtt). Esimesel päeval on individuaalne jooks. Iga klubi eest võivad joosta 6 meest, kellest arvesse lähvad ainult nelja parema tulemused. Igal aastal on võistkondlike punktide arvutamise süsteem erinev. Tänavu liideti võistkondade parimad ajad kokku ja vastavate tulemuste alusel anti parimale klubile vähem (3) ning halvimale klubile rohkem (9) punkte. Teisel päeval on traditsiooniks pidada teatevõistlusi, millele iga klubi peab välja panema kaks võistkonda. Siin on võistkondlike punktide jagamine sama süsteemi alusel - mida kõrgem koht, seda vähem punkte.

Tavapärastest võistlustest erinevaks teeb klubi matshi selle organiseerimise eesmärk, mis on mitmeti tõlgendatav kuid mille alamõte jääb ikkagi samaks. Sixten Silla sõnul on võistluste eesmärgiks parimate väljaselgitamine tugevate kõrvalalade mõjuga orienteerumisspordis. Lihtsamini ehk kõlab Tarvo Avaste selgitus: "Klubi matsh on sobiv ettekääne, et j***. Algselt olevat põhjus küll teine olnud, aga see läks peagi üle." Leho Haldna arvamus aga on järgmine: "Põhiline, et pulli saaks". Eks igaühel peaks nende "tõsiste" maavõistluste kohta nüüd oma arvamus kujunenud olema.

Niimoodi kogunevadki kolm sõprusklubi juba alates 1989 aastast ning võitlevad ausalt ja vapralt eelpool selgitatud alal rändkarika eest, millele igal aastal graveeritakse matshi võitnud klubi nimi. Kuna lätlased liitusid eestlaste ja soomlaste lustakate võistlustraditsioonidega alles 1992 aastal on nad sellele karikale veel vähe jälgi jätnud (kuid viimasel ajal see-eest üsna intensiivselt). Ühesõnaga karikalt peegeldub kogu matsi ajalugu:

1989 - TuMe 1994 - Meridians
1990 - Võru 1995 - TuMe
1991 - TuMe 1996 - TuMe
1992 - Võru 1997 - Meridians
1993 - Võru 1998 - Meridians

Kui minna selle aasta võistluste juurde, siis esimeseks asjaks, mis eriliselt silma torkas oli see, et 28 võistleja jaoks oli muretsetud EMIT kontrollsüsteem ja selle kasutamiseks spetsiaalselt väljaõpetatud kohtunikud.

Nagu iga kord oli ka sel aastal klubide võistkondades nii uusi kui vanu nimesid. OK "Võru" esimeses võistkonnas olid Sixten Sild, Heiti Hallikma, Leho Haldna, Tarmo Siimsaare, Vello Uiboupin ja Mattias Puusepp. Meridianse esindasid Aigars Leiboms, Ants Grende, Raimonds Spulle, Guntars Sitins, Ainars Vegeris ja Juris Knets. TuMe'st olid kohal Joni Kemppi, Petri Rintala, Mikko Knuuti, Manu Mutka, Esa Lampi, Sami Virta. Teadupoolest on korraldaja klubil alati eelis selles mõttes, et ta saab välja panna mitu võistkonda. Võru teises võistkonnas jooksid Aare Huik, Tiit Tiivoja, Toomas Piirmann ja Meelis Hannus.

Esimesel päeval toimus võistlus tehniliselt raskel Vitipalu kaardil. Rada oli 6,9 km pikk ja sellel oli 17 kontrollpunkti. Start toimus kolmeminutiliste intervallide järgi ja kestis 28 võistleja kohta määratult kaua - 1,5 tundi. Kui kõik raja läbinud olid, kes kiiremini, kes aeglasemalt selgusid järgmised individuaalsed tulemused:

1. Sixten Sild 42.42 Võru
2. Aigars Leiboms 46.25 Meridians
3. Ants Grende 49.25 Meridians

Võistkondlikult aga:

1. Meridians 3:21.09
2. TuMe 3:31.26
3. Võru I 3:34.26
4. Võru II 5:00.25

Peale võistlust kasutati meid majutava Remo Antoni hubast Otepää lähistel asuva talu mugavusi ning kõik-see-mees läks sauna õlut jooma. Kusjuures valik oli lai - Saku originaalist Lätimaa alus näidiseksemplarideni. Kui saunas käidud ja Pentagoni sööklas keha kinnitatud mindi ratsutama. Meestel "julgustusest" puudu ei tulnud, aga häda oli hobuste liikuma saamisega. Hiljem jätkati "tugevate kõrvalmõjude tekitamist" Otepääl iiri pubis, kus oli mõnus õhkkond, elav muusika ning palju alkohoolseid jooke. Peale neljandat klaasikest sujus võistlejatevaheline jutt juba ilma igasuguste keeleliste takistusteta. Kui pubis "vennastumisest" isu täis sai läks rahvas laiali - soomlased Atlantisesse, kus pidid kõige ilusamad tüdrukud olema; lätlased lärmava autoraadio saatel koju magama ning võrukad otsisid üles oma klubi uusima liikme ja tundes klubi vaimu enese peal olevat otsustasid kindlustada tema igavese kuulumise orienteerumisklubisse Võru.

Uuel päeval uue hooga. Orienteerujad, kui kohustustundlikud sportlased, ajasid end kella üheksaks maast lahti ja Sixteni hõike peale, et kümne minuti pärast on väljasõit lõpetasid vormel-1 võidusõidu jälgimise. Neil ootas ees oma võistlus - teade. "Selle võistluse võlu on see, et start läheb alati jumala õieti, on p***ell või ei ole," ütles Tarvo, kui stardini jäänud poole minuti jooksul olid ka viimased avavahetuse võistlejad stardijoone taga kohad sisse võtnud. Ja nii nad läksidki Kirikuküla kaardile planeeritud 4,9 kilomeetrisele rajale.

Avavahetuse võitis Janis Ozolins Meridianside kolmandast võistkonnast. Talle järgnesid kahe minuti pärast Manu Mutka TuMe teisest võistkonnast, Heiti Hallikma Võru esimesest ja Mikko Knuuti Tu Me esimesest. Teisest vahetusest tuli liidrina TuMe I esindaja Petri Rintala, teisena TuMe II, kolmandana

Meridians I. Võru I oli langenud neljandale positsioonile. Viimane vahetus muutis kõik:

1. Võru I 1:32.53
2. Meridians I 1:34.50
3. TuMe I 1:35.04

Tänu sellise muutuse eest jäävad võrukad võlgu Sixtenile, kes jooksis 4,9 km ajaga 27.02.

Kokkuvõttes said kõik kolm võistkonda võrdselt 7 punkti ja seega jäid võistkondlikus arvestus kohad muutumatuks. St juba kolmandat aastat võitis klubi matsi OK Meridians. Võru jäi seekord auhinnalisele kolmandale kohale. Pärastlõunal toimunud pidulikul autasustamistseremoonial tunnustati võitjaid ja jagati kõigile Võru-TuMe-Meridians püramiidiga kollane T-särk ning loomulikult Wõro Kommertsi poolt toodetud vorsti. Kuigi võistkondlik võit on viimasel kolmel aastal läinud Meridiansile on OK Võru võitnud viimasel kolmel aastal kõikide alade (nii individuaalses arvestuses kui ka teates) esikohad.

©Anni Raudsepp '99